środa, 25 lutego 2015

AKWARIUM: JAKI ZBIORNIK WYBRAĆ?


Obecnie na rynku mamy do wyboru najróżniejsze akwaria. Najpopularniejsze są:
-prostokątne,
-panoramiczne,
-kostki, shrimp sety,
-kule

CZEGO ZDECYDOWANIE UNIKAĆ?
Zdecydowanie nie polecam tych ostatnich. KULE to nadal jedne z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych zbiorników adoptowanych na akwaria. Na każdy inny rodzaj sprzedawanego zbiornika przypada co najmniej kilka zbytych akwariów w kształcie kuli. Tymczasem popyt na nie stale rośnie.
Przyjrzyjmy im się trochę bliżej.
Kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych a pojemność przeważnie nie przekracza dwudziestu paru litrów. Są to zbiorniki bardzo małe. Zdecydowanie nie nadają się do celów akwarystycznych. Powodów jest wiele a niewielki litraż jest jednym z nich.

MINUSY:
-ściany uniemożliwiające umocowanie jakiegokolwiek sprzętu, np. zwykłej grzałki czy filtra,
-trudność w utrzymaniu zarówno szyb jak i ogółu zbiornika w czystości, idąc dalej niemal niemożliwe jest utrzymanie równowagi biologicznej,
-mała powierzchnia dna, utrudniająca hodowlę roślin,
-przez kulisty kształt akwarium jest nieprzyjemne do obserwacji, obraz trafiający do oka jest zniekształcony.
Ryby które trafiają do kuli, egzystują na ogół od kilku tygodni do kilku miesięcy.

KOSTKI, SHRIMP SETY
Od jakiegoś czasu na rynku świetnie funkcjonują kilkudziesięcio-litrowe kostki, tzw shrimp sety. Nietrudno zauważyć ich wielką popularność. Szturmem zdobyły giełdy. Każdego roku organizowane są liczne wystawy, na których każdy może zaprezentować własną aranżację swojego zbiornika. I wielu chętnie bierze w nich udział.

POD LUPĄ:
Kostki są dostępne w sprzedaży jako kompletne zestawy, ale istnieje też opcja zakupu każdego elementu z osobna. Estetyczne podstawki, dobrze dobrane oświetlenie oraz cały niezbędny sprzęt w adekwatnej cenie. Taki zbiornik można postawić niemal w każdym kącie. To bardzo odpowiednie rozwiązanie dla tych miłośników akwarystyki, którzy nie posiadają w swoich domach zbyt wiele miejsca.
Kilkudziesiecio-litrowa kostka będzie odpowiednim domem dla niewielkich gatunków ryb, lub krewetek karłowatych. Warto obsadzić ją roślinami w mini-odmianach, drobnymi mchami i wątrobowcami.


TRADYCYJNE AKWARIUM PROSTOKĄTNE

Najlepszy wybór z możliwych. Im większy litraż tym lepiej.
Akwarium zakupione w standardzie łatwo doposażyć w odpowiednie oświetlenie, czy pasującą do wymiarów szafkę. Zbiornik taki jest wdzięcznym obiektem dla fotografa, cechuje go łatwość utrzymania w czystości, jest odpowiedni dla zwierząt akwariowych.
Jeśli miałabym polecić konkretny rodzaj zbiornika, to polecam właśnie taki.

AKWARIUM PANORAMICZNE

Czyli zbiornik posiadający od frontu giętą, wypukłą szybę. Często jest postrzegane jako fajny bajer, obiekt podziwu wśród amatorów. Panoramiczne szkło ma jednak jedną główną wadę: zniekształca obraz; powiększa optycznie znajdujące się wewnątrz obiekty, co jest niepożądanym efektem zwłaszcza na zdjęciach. Myślę, że obserwacja zwierząt i roślin przez taką szybę jest bardzo męcząca.
Do zbiorników tego typu można znaleźć komplementarną szafkę i obudowę.
W porównaniu do akwarium prostokątnego, przy tym samym litrażu, kosztuje drożej.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz